Turistické středisko Svišti - Výlet na zámek Fryštát - Karviná
Výlet na zámek Fryštát
(Karviná)


Bylo sobotní ráno, po obloze se honili dešťové mraky a člověk měl dost velké dilema zda jít a risknout zmoknutí ve společnosti Svišťů, Vlčat a Šikovných Svišťů anebo prolenošit den doma v teplé posteli.
Ale touha po smíchu a nových vědomostech zvítězila nad pohodlím a většinou z nás se tudíž setkala na autobusovém stanovišti.
Tam jsme se taky rozloučili s iluzí o "spolehlivosti" Aleše při zjišťování odjezdů autobusů. Čekali jsme půl hodinu navíc, ale sladké lízátko nám to trošinku zpříjemnilo. Autobusek, ve kterém jsme mimochodem ani jednom nezvraceli, nás zavezl do Karviné kde jsme již po svých nožkách putovali k zámku.
Ten na první pohled nepřipomínal žádný honosný klenot, ale to co skrýval uvnitř byl hotový poklad. Kromě překrásných fikusů Benjaminů jsme viděli také nádherné vybavení interiéru, že člověk měl pocit, že se přenesl v čase zpět a vnímá co tam asi prožívali dřívější obyvatelé!
"Sympatická" průvodkyně nazvala našeho Lukyho "historickou relikvií", jelikož se chtěl nechat zavřít v salónku důvěrnosti. Viděli jsme i dobové spodní prádlo, jídelnu, ložnici, "kouzelný frak co předpovídá počasí", knihovnu a spoustu dalších překrásných věcí. Po prohlídce nás pustili i do rozlehlého zámeckého parku, kde jsme se vrhli na svačinky od maminky. Po nezbytném focení jsme šli navštívit muzeum Těšínska, ve kterém byla ukázka zapomenutých řemesl a kde jsme viděli i nejdelší hudební "trombitu" na světě, která je zapsána i do Gvinesovy knihy rekordů. Viděli jsme jak se tkalo stloukalo máslo, šili boty a vyráběli hudební nástroje. No jelikož jsme měli nějaký čas k dobru, tak jsme oblehli i nákupní dům Prior a zakoupili pár drobností pro své nejbližší. Cesta zpět proběhla v bujném hovoru a pak jsme se vydali do "náručí" svých domovů.                                                                                                      Ája (Nunu)Zámek Fryštát (Karviná) Muzeum v Karviné Účastníci výpravy: David, Jakub, Štěpán, Chůva, Matej, Zbuj, Basia, Alžběta, Aleš, Ája a Eva
Chvilka na svačinku (David a Jakub) Chvilka na svačinku (Matěj, Štěpán, Alžběta a Eva) Chvilka na svačinku (Chůva, Ája a Zbuj)


Pohled ze zámku