Turistické středisko Svišti - Moravský kras 2003
Moravský kras 2003


Tento článek napsal člen našeho oddílu.

Jako obvykle sraz byl na nádraží ČD, vlak nás dovezl do Přerova, tam jsme se připojili k oddílu podobného typu (ČsZ Přerov), nasedli jsme zase na další vlak a jeli až do Brna, tam nás už čekal další oddíl (ČsZ Brno) a pak z Brna jsme jeli vlakem do Blanska a nakonec autobusem do vesnice roku 2000 - Sloupu. Tak jsme se ubytovali v ZŠ.
Ráno po snídani jsme vyrazili na mokrou sněhovou výpravu. Nejprve jsme šli asi 8 km na Rozhlednu "Veselice-Podvrší", která se nachází na hranici Chráněné krajinné oblasti "Moravský kras" v lesním prostoru při silnici Blansko - Sloup v Moravském krasu. Nadmořská výška kopce Podvrší činí 590m.n.m., vyhlídkový ochoz se nachází ve výšce 621 m.n.m. a k jeho zdolání je třeba vystoupat celkem 168 schodů. Odměnou je pohled např. na chladící věže atomové elektrárny Dukovany ve vzdálenosti cca 52km, Pálavské kopce u Mikulova ve vzdálenosti 57km, nejvyšší vrchol Drahanské vrchoviny kopec Skalky u Benešova s meteorologickým radarem v nadmořské výšce 735 m.n.m, pohoří Českomoravské vysočiny, podstatnou část Boskovické brázdy, atd. Z rozhledny jsou viditelné i další rozhledny: Babí lom u Lelekovic, Milenka u Rudky, rozhledna u obce Kozárov a rozhledna na kopci Horní les u Rovečného.
Na kopci Podvrší již kdysi stála rozhledna. Vznikla ve 20-tých letech minulého století a měla výšku cca 21m. Zrušena byla v r.1947 a zachovala se jen ve vzpomínkách několika pamětníků. Současná rozhledna slouží nejen k lepšímu poznání okolní krasové krajiny a k zajímavým výhledům za hranice Blanska, ale také jako uzlový bod radioreléových tras signálu GSM pro mobilní telefony.
Po návštěvě rozhledny jsme se vydali asi 2km na blízkou zříceninu hradu Blansek, no nic moc po něm nezbylo jen pár hradeb. Pak jsme se vydali na 5 kilometrovou cestu k propasti Macocha, ale blízká chata Macocha byla však zavřena, ale to nevadilo, propast Macocha byla hezčí. Vrátili jsme se pak zpět do školy Sloup. Po hodinovém odpočinku jsme šli do školního bazénu, nebyl to jen tak obyčejný bazén, byl to bazén s regulovaným dnem, tedy mohli jsme si regulovat hloubku. Po večeři jsme si napsali deník, a potom jsme šli do "hajan" na dobrou noc nám hrál Doktor (vedoucí ČsZ Přerov) na kytaru, bylo to velice pěkné.
Následující den po snídani jsme měli ještě jednu soutěž a pak jsme se vrátili do školy pro věci a odebrali se na autobusovou zastávku. Autobus nás odvezl zpátky do Blanska, pak vlakem do Brna a zase vlakem z Brna až do Českého Těšína.

                                                                                                      Vitamín


Zpět na hlaní stránku


Rozhledna Veselice-Podvrší Účastníci... Pohled z rozhledny (Peťa, Jirka, Vitamin, Kubíka V.-Radim)
Naši kamarádi z Přerova (V.-Čuril) Zřícenina hradu Blansek Z hradu (tři oddíly)
Propast Macocha Propast Macocha-Pohled skoro ze dna Propast Macocha-Pohled z můstka
Vedoucí z Přerova (Doktor-velice pěkně hraje na kytaru) Oddílová mrtvola-odpočívej v pokoji Vyhodnocení...

Účastníci Moravského Krasu (Oddíl Svišti-Č.Těšín, 10.zálesák-Přerov, zálesák-Brno)