Turistické středisko Svišti - "Za poznáním" 2003
"Za poznáním" 2003


Bylo ráno, krásné a čerstvé po nočním dešti. Kvetly šeříky a ptáci zpívali pro radost všech. Naše kroky se ubíraly na stanoviště autobusů k restauraci Lokálka, kde byl sraz všech, kdo měli chuť prožít den naplněný zážitky, dobré nálady a krásného slunečného počasí.
Po klikatých cestách dopravil nás autobus do města Kopřivnice, kde jsme navštívili muzeum Tatry. Bylo plné přenádherných exponátů, ze kterých na nás dýchla historie doby, ve které tyto autíčka brouzdaly silnicemi a prožívali své všední i sváteční dny. Docela problémem bylo odolat touze posadit se dovnitř a okusit ten pocit jedinečnosti. Velice nás potěšilo, že jsme dostali svolení k vyfotografování exponátů. Na oplátku jsme vyplnili dotazník, udělali autíčkům pá pá a vydali se do města Štramberk, kde jsme zdolali nejnavštěvovanější hrad. Samozřejmě jsme nemohli vynechat pohled dalekohledem do okolí z výšky Štramberské trúby a i když se některým při pohledu dolů podlamovala kolena, přesto nelitovali a odcházeli plni dojmů z přenádherného okolí města. Někteří tak toužili po osvěžení, že neodolali a smáčeli se v kašně na náměstíčku. Cestou k autobusu nás ještě zlákala jeskyně Šipka, kde dostali prostor "objevovatelé" tajných cestiček a skulin. Odolnější tvorové se ještě pohoupali na houpačkách a ti odvážnější zvolili točení se na kolotoči.
Počasí nám přálo a tak naše cesta pokračovala do Rožnova pod Radhoštěm. Tam jsme navštívili skanzen, kde na nás dýchl závan historie našich předků, jejich životního stylu, zvyků a zábavy. Zde došla řada i na gurmány, jež mohli ochutnat zdejší specialitky jako klobásky, frgále a medovinku.
Sběratelé turistických známek si během tohoto dne mohli svou sbírku rozšířiti o drahocenné čtyři kusy.
Psalo se datum 10.5.2003 a den se chýlil ke svému závěru. Sice ještě není stanovené datum ani trasa příští Výpravy za poznáním, přesto již nyní víme, že pojedeme zase a věříme, že i Ty najdeš chuť přidat se k nám ...                                                                                                      ÁjaMuzeum Tatra Kopřivnice První auto Tatry - Prezident Jeden z monoha exponátů
Účastníci - Kopřivnice Štramberká trúba Pohled z věže na město Štramberk
Účastníci - Štramberk Brána do Národního sadu Jeskydně Šipka
Valašské muzeum v přírodě Valašská hospůdka Kostelík