Turistické středisko Svišti - Návštěva ČsZ Přerov v Českém Těšíně
Návštěva ČsZ Přerov
v Českém Těšíně

27.9.2003 - (sobota)

Již v pátek k nám přijeli naši kamarádi z Přerova, bohužel nepřijeli Zálesáci z Brna, no co sedá dělat... Následující den, tedy v sobotu jsme podnikli se Zálesáky z Přerova společný výlet, který měl dva cíle navštívit Archeologické naleziště v Chotěbuzi a opevnění neboli "řopíky" z 2.sv.války, které se rovněž nacházeli v Chotěbuzi. Ale po pořádku, sraz byl tradičně v hale ČD, pak jsme nastoupili na vlak, který nás zavezl již do zmiňované obce Chotěbuz. Zde jsme nabrali směr na nedaleké naleziště, kde se nalezli různé předměty z pravěké lužické kultury z dob 2000 let př.n.l až do 10.století n.l. Uvnitř hradiska jsme zahráli různé hry, samozřejmě nezapomněli jsme i prozkoumat dominantu hradiska tyčící se věž, ze které byl pěkný pohled na Polsko. Po prozkoumání a po poučení co máme splnit, abychom si mohli zajistit brigádu na vykopávkách jsme se vydali k bunkrům. Během cesty k "řopikům" jsme šli i kolem protijaderného krytu, který již neslouží svému účelu, ale jako sklad léku. Po chvíli jsme objevili první bunkřík, po menší přestávce jsme pokračovali dále, po cestě jsme schlédli pár "dír", kde se v minulosti nacházeli bunkry, bohužel po Mnichovu obsadili Těšínsko Polská armáda, která tyto bunkry likvidovala. Po cca 15 minutách jsme zahlédli další a další objekty. Po schlédnutí část linie, jsme se vrátili zpět do DDM, kde nás čekala Ája (Nunu). Hned jsme ji vyprávěli své zážitky z archeologického naleziště apod. a vytkli že nešla s námi. Během hodiny, kdy jsme připravovali ohniště na opékání, postavili Zálesáci "opičí dráhu", kterou jsme všichni absolvovali, no někteří jen do poloviny... Po skončení začal zápas ve fotbale a různé hry, které se protáhli až do osmé hodiny večerní, pak byl čas říct pá pá a těšit se na další výlet, který se konal následující den.

                                                                                                      Ali
28.9.2003 - (neděle)

Jednou v neděli, když jsme tady u nás měli na návštěvě Přerovské Zálesáky se konala po oboustranné domluvě výprava jejíž cílem bylo zdolání kopce a dosažení chaty Gírová. Hned ráno po budíčku v DDM, kde Přerováci spali se začali po ranní hygieně a snídaní balit. Všechno se to stihlo relativně bez problémů a v krátkém čase a tak nic nebránilo tomu vyrazit na nádraží ČD, kde na nás již čekali členové našeho střediska. Naší výpravy se již nezúčastnili Čurila, Zuzka a Darina, kteří museli jet o něco dřív, aby se stačili dostat v čas domů. Ale ani tak nás nebylo nejméně celkem se dalo napočítat všeho všudy 43 lidí. Po příjezdu do Mostů u Jablunkova si šli Přerováci schovat batohy, protože jít na hory s takovou to zátěží je opravdu nezávidění hodné. Pak se konečně mohl nabrat směr ke zdolání vrcholu Gírová. Každý si zvolil své tempo a ikdyž jsme několikrát byli označeni za slimáky, tak nám to vůbec nevadilo. Nešli jsme přece na závody, že? Během cesty padlo několik odpočinků a zahrála se i nějaká hra. Po tomto zpestření se pokračovalo dál. Když na chatu dorazili i ti úplně poslední většina z již došlích už seděla při limonádách a tak jsme učinili i my. Po tomto občerstvení se rozhodlo, že kdo chce může ještě zdolat kopec nad chatou. Zde se zahrály hry a příjemným zpestřením byl i sběr borůvek což už v tuto dobu nikdo nečekal. Když nastal čas k návratu, tak se všichni pomalu odebrali zpět k nádraží. Vlak nám nejel hned, tak jsme měli čas na menší svačinku. Pak už se ale muselo jet. Nasedli jsme na vlak, který naše "turistické kolegy" odvezl až do Bohumína, odkud dále pokračovali domů do Přerova. My jsme vystoupili v Těšíně jelikož dále jsme už nepotřebovali. A právě v tu dobu nastalo loučení na které se nikdo netěšil , ale co se dalo dělat. Rozloučili jsme se a odnášeli si další spoustu zážitků.

                                                                                                      LukyArcheologické naleziště - Chotěbuz Dominanta hradiska - hl. věž Turistické středisko Svišti a 10.oddíl Zálesák Přerov
Pohled na Polsko (z hradikové věže) Části hradiska Další části hradiska
Řopík - vz.37 (bunkr) Doktor s kabelkou... Obléhaní jednoho z mnoha bunkrů
Jedna z her (Zálesaci) Doktor ze svojí setrou, to je ale dvojka Spokojení vedoucí (Zálesáci)

Archeologické naleziště - Chotěbuz

Horská chata Gírová