Turistické středisko Svišti - Jarní třináctka 2004
Jarní třináctka 2004
( 29.2.-5.3.2004 )

Byla březnová neděle a my jako obvykle o jarních prázdninách jsme se sešli na vlakovém nádraží s bágly a dobrou náladou plni očekávání nových zážitků a dobrodružství, které na nás určitě tento prázdninový týden čekají. Cesta vlakem až do města Boskovic probíhala v klidném i když trochu pomalém duchu. Svišti ještě netušili že je čeká jeden společný pokoj a tak si bláhově plánovali kdo s kým bude ubytován, nevěřili že všechno bude jinak, vždyť dospělí nemají přeci nikdy pravdu, že ?
I zdravotník Ráďa plánoval obsazení jedné postele na pokoji s dětmi, netušil že na něho čeká pouze křeslo a tedy polospánek v polosedě-pololeže. Nicméně si to plně vynahrazoval v poledním klidu kdy zalehl naše mobilní lůžko na zemi v klubovně a spal i když u něj tikala časovaná bomba, což je zřejmé i z doložené fotodokumentace.
Když jsme v neděli kolem 14 hodiny dorazili na základnu nastal už v předsínce humbuk protože tolik lidí tato malá místnůstka nemohla pojmout. Nejzodpovědnější z vedoucích (Ája a Luki) se vydali na nákup do "5 minut" vzdáleného Alberta (tedy dle Alešova odhadu, skutečnost byla 15-ti minutová) aby ty naše hladové krky měli vůbec co do bříška. Radim s Alešem (alespoň podle našich představ) pomáhali dětem s vybalením a zabydlením v již zmiňovaném jediném pokoji na základně. Po návratu "nejzodpovědnějších" z nákupu jsme se všichni sešli v klubovně k zahrání několika her do kterých se museli povinně - dobrovolně zapojit i vedoucí. Jediným vysvobozením bylo jít připravovat večeři na kterou byl již tradiční bramborový guláš jehož příprava náležela Radimovi. Když nám gulášek rozehřál bříška zaplněné celo denním pojídáním různých sladkostí nabalených od maminek byli jsme proškoleni o tom jak se máme chovat a dodržovat pravidla a zároveň jsme prošli takzvaným "zdravotním filtrem".
Samozřejmě se nedalo zařídit aby všichni první večer vzorně usnuli a tak se šeptem klebetilo a kulo pikle, které vyvrcholili o půl noci tím že kluci chtěli pomazat Aleše ve spánku zubní pastou což jsme jim samozřejmě nedovolili ale také nezakázali (chytří kluci pochopili) a tak se vypravili na akci vyzbrojeni zubní pastou. Skoro se jim to podařilo jenom nemohli v té tmě najít kde leží Aleš a málem pomazali Ráďu čemuž jsme posunky zabránili a navigovali je správným směrem, ale kluci dostali vyloženě záchvat smíchu a tím vzbudili i svou oběť. Aleš samozřejmě sliboval krutou pomstu tedy hlavně nám, ale do konce akce se mu to nepovedlo. Jenom postrašil Sviště že jim v noci něco provede a že se počůrají, ale tím docílil pouze toho že všichni usínali vyzbrojeni pastami a "kouzelnými lektvary" kdyby se náhodou Aleš rozhodl svou hrozbu vykonat. Musíme uznat že Aleš nenašel odvahu jít po večerce na pokoj Svišťů, kteří od toho večera úplně potichu usínali jelikož očekávali Aleše až nakonec opravdu usnuli, což bylo vlastně velké pozitivum.
A bylo pondělí, den kdy jsme podnikli první procházku a zároveň průzkum nejbližšího okolí pionýrské základny, kde jsme byli ubytováni, jímž bylo náměstí jehož součástí bylo informační centrum v němž jsme si zakoupili turistické známky a drobné dárečky pro své nejmilejší. Po odpoledním klidu nás čekala výprava na zámek a na hrad. Bohužel obojí bylo uzavřeno tak jsme se alespoň pokochali výhledem na město ze zámecké zahrady a stavbou sněhuláků před hradní branou. Sněhuláci byli originální a Svišťům se moc povedli. Promrzlí a hladoví jsme zaplnili místní bufet a po svačince se vydali zpět na základnu do suchých věcí a teploučka a nástrahám dalších z třinácti bodovaných her.
Dalším cílem byla uměle vytvořená jeskyně Blanických rytířů kde jsme měli možnost shlédnout sochy našich "zachránců", kteří byli vytesáni těmi nejjednoduššími nástroji a člověkem který postupně podléhal své nemoci a pomalu umíral. Nejvíce se nám líbila socha rytíře na koni a také nás zaujal příběh sochy která musela být za války rozdělena na čtyři díly a bohužel se zachovala pouze spodní část - obrovské boty a část nohou. Ale i lev hlídající vstup do jeskyně nás zlákal k vyfocení. Jelikož jsme měli hlad (a hlavně spoustu času k odjezdu autobusu) navštívili jsme místní restauraci kde jsme zkonzumovali teplý čaj a polévku. Po návratu na základnu nás po večeři čekala oslava Cassanových 7.narozenin, kterou jsme si zpestřili hrou hostina jež nás všechny donutila k smíchu a nechybělo ani pohádkové video a bouchalo se i dětské šampaňské. Večer se usínalo za poslechu pohádky o Rákosníčkovi.
Kromě splněním dalších her jsme stihli navštívit místní muzeum v němž byla výstava motorek což bylo něco pro pány kluky, zvlášť když tam byl i dětský model na kterém si chtěl zajezdit snad každý Svišť. Podnikli jsme i delší procházku do westernového městečka a samozřejmě nechyběly ani koulovačky.
Na základně jsme hráli hry, četli pohádky jejichž autory byli Svišti a nemohla chybět ani kytara a zpěv a vyprávění pohádek na dobrou noc.
Výhercem celé Jarní třináctky Svišťů 2004 se stal David Morcinek, který získal neuvěřitelných 1.112 bodů a obhájil prvenství Podzimní třináctky 2003.
Prožili jsme společně příjemný týden který nám ukázal charaktery jednotlivých Svišťů, jejich dravost, soutěživost, samostatnost a zodpovědnost a umění podat pomocnou ruku.
A jelikož všechno krásné musí dříve či později skončit tak i nás čekal návrat domů kam nás zavez vláček ve kterém jsme si hlavně zpívali a povídali a těšili se na své nejbližší a na své pokojíčky a ....

                                                                                                      Luky a Ája

MístoPřezdívkaOddílBodyMístoPřezdívkaOddílBody
     1.)
David
Svišti
1.112 b     9.)
Cassanova
Vlčata
669 b
     2.)
Kobra
Svišti
985 b   10.)
Pavlík
Vlčata
649 b
     3.)
Míša
Svišti
979 b   11.)
Martin
Vlčata
639 b
     4.)
Marek
Svišti
938 b   12.)
Tygřík
Vlčata
635 b
     5.)
Hujer
Svišti
925 b   13.)
Vašek
Vlčata
622 b
     6.)
Chůva
Vlčata
869 b   14.)
Býček
Vlčata
552 b
     7.)
Šaman
Svišti
803 b
     8.)
Zajíc
Svišti
776 bCelkové pořadí po 13 her

Zámek Boskovice Účastníci jarní třináctky Boskovický hrad
Jeskyně Blanetických rytířů Účastníci jarní třináctky Bývalá socha T.G.M. (zničena nacisty)
Muzeum motorek (David, Lukáš atd.) Muzeum motorek (Martin, Tygřík, Cassanova, Vašek, Pavlík) Muzeum motorek - jeden z exponátů
Jedna z her do třináctky Hra hostina - Hujer Hra hostina - Chůva


Turistická ubytovna Boskovice