Turistické středisko Svišti - Podzimní třináctka 2004
Podzimní třináctka 2004
( 27.10.-31.10.2004 )

   - Podzimní třináctka začala tradičně srazem na těšínském nádraží. Po nezbytném sesbíraní všech potřebných dokumentů jsme nasedli na vlak, který nás zavezl přímo do srdce naší republiky do Prahy. Naše základna, kde jsme byli ubytováni se nacházela v jedné části Prahy, přesněji v Roztokách u Prahy (Praha-západ). Po příjezdu na místo nás již čekal správce základny, který nás zavedl k základně, kde jsme měli strávit 5 dnů dobrodružství.
   - Následující den tedy 28.10. v den státního svátku jsme se vydali na celodenní výlet navštívit nejznámější památky v republice. První kroky nás zavedly k Jindřišské věži, jelikož jsme byli o hodinu napřed před otevření, věž byla ještě uzavřena, to nám ale nevadilo a odebrali jsme se k další památce. Další takovou byla Prašná brána, která se tyčila mezi starými uličkami. Po průchodu bránou jsme se odebrali na Staroměstské náměstí, kde jsme shlédli pražský orloj. Na náměstí jsme se rozdělili na 3 skupinky, každá skupinka byla s jedním vedoucím, který na ně dohlížel. Každá skupinka si v klidu prohlídla předvánoční trhy a další různé památky, které se nacházely na náměstí, za zmínku můžu uvést palác Kinských, ve kterém se nacházela Národní galerie. Jelikož se blížila 12 hodina, všechny tři skupinky se sešly před orlojem, kde jsme viděli i těch 12 apoštolů, kteří se objeví co hodinu. Po shlédnutí jsme se vydali směrem ke Karlovu mostu, po cestě jsme ještě navštívili Info-centrum, kde jsme si koupili tur. známky a pohlednice Prahy. Pak už nám nic nebránilo vstoupit na Karlův most, na kterém jsme i viděli z dálky Pražský hrad, Petřínskou rozhlednu a dost špinavou Vltavu. Na konci mostu jsme i spatřili nenápadnou říčku, kterou všichni známe pod jménem Čertovka, byla fakt dost špinavá...
Dalším cílem, který jsme chtěli navštívit byla Petřínská rozhledna, po nutném vyšlapání menšího kopečku jsme se dostali na "Petřínský kopeček", ale než jsme vyšlapali na rozhlednu ještě jsme šli se podívat do Zrcadlového muzea, který se nacházel poblíž rozhledny. Po 15 minutách "strachu" jestli všichni naleznou správnou cestu z bludiště nám nic nebránilo zdolat asi nejznámější rozhlednu republiky, která byla postavena jako vzdálena sestra Eiffelovy věže, která se nachází v Paříži. Po nádherném pohlednu z rozhledny na Prahu jsme ještě "mrkli" do suterénu věže, kde se nacházelo muzeum Járy Cimrmana. Poslední památkou, kterou jsme chtěli zdolat bylo sídlo prezidenta republiky, ano Pražský hrad sídlo králů a dnes prezidentů. Po průchodu přes bránu, kde nehybně hlídala hradní stráž jsme se vydali do srdce hradu, a to do katedrály sv.Víta. Po vstupu jsme užasli,něco tak obrovského a nádherného jsme ještě nikde neviděli, největším zážitkem bylo shlédnutí oltáře Jana Nepomuckého, který byl velký jak normální oltář, ale byl vyroben celý z pravého stříbra, pak jsme se odebrali do královského hradu, kde jsme viděli hrobky králů a císařů, kteří kdysi vládli této zemi. Asi nejvýznamnějšími osobami, kteří tam byli byl Karel IV., Václav IV. (patron naší země) a Jiří z Poděbrad.
Jelikož již bylo hodně hodin, vydali jsme se na zpáteční cestu na nádraží, jelikož nás už trochu bolely "nožičky", nabrali jsme směr metro, které nám ušetřilo 2/3 cesty, bohužel ani metro a ani rychlý přesun na nádraží nám nepomohl stihnout vlak. Tak jsme se ještě odebrali do blízké restaurace, kde jsme si všichni dali menší "předkrm" před večeří. Po snězení jsme nastoupili na vlak, který nás vzal zpátky na základnu, kde jsme si odpočinuli a dali velice dobrou večeři.
   - Další den tedy ve čtvrtek, jsme si dali takový odpočinkový den, ale aby jsme moc nezakrněli vyšli jsme si na menší vycházku po okolí, první zastávka byla na náměstí v Roztokách, kde jsme si nakoupili různé pohledy a menší dárečky pro rodiče. Pak už jsme se vydali na určený cíl a to na archeologické naleziště Levý Hradec, po 40 minutové procházce jsme se konečně dostali na určený cíl, kde pak jsme shlédli malebný kostelík z 17.století. V jeho areálu byl hřbitov, kde jsme se i dozvěděli na zpáteční cestě, že tam byl i pochován Miroslav Šimek a kousek od areálu měla domeček i jeho kolegyně p.Bubílková z Politického harašení. Na zpáteční cestě jsme se ještě stavili do autosalónu Šlanger, kde bylo i zřízeno muzeum starších vozů, dozvěděli jsme se i že v jednom voze, který si dal na zakázku postavit indický marahádža, ve kterém pak jezdil po vlasti a střílel z něho různé šelmy, měl na to i speciální kufr... Po příchodu na základnu nás Radim přivítal skvělým obědem a to výbornými karbanátky. Během dne jsme i hráli různé hry do třináctky např. "Ano/Ne", "Postřeh", "5 slov" a další...
   - V sobotu byl další celodenní výlet do ZOO Prahy, po nutné cestě vlakem a autobusem jsme se konečně dostali na určené místo. Znovu jsme se rozdělili na skupinky, jelikož každého z nás zajímalo něco jiného. V zoo jsme shlédli mnoho zvířat, kteří byli umístněni v různých areálech. Škoda, 27.11.2004 se má otevírat Indický areál, kde jste např. i v zimě vešli a objevili se přímo v tropickém pralese, kde by mělo být více než 25-30 C !!! Nám to ale nevadilo, v zoo jsme viděli tolik zvířat, že jsme je ani nemohli spočítat. Nejvíce se nám líbili sloni, tučňáci a velbloudi, kteří nám připomínali někoho, koho dobře známe... Po skončení prohlídky jsme se vydali na zpáteční cestu na základnu.
   - Poslední den jsme ještě dohrávali poslední hry do třináctky a pak už jsme jen uklízeli a balili. Nakonec podzimní třináctku vyhrál Hujer, na 2.místě byl Chrastítko a na třetím Marek. Po předání základny správci jsme šli na nádraží, kde jsme nasedli na vlak, který nás vzal znovu do centra Prahy, kde jsme pak přesedli na vlak, který jel přímo do Č.Těšína. Po cca 6 hodinách jsme konečně dorazili do Těšína, kde na nás již čekali rodičové. Doufám, že se vám třináctka moc líbila a že s námi znovu pojedete.

                                                                                                      Ali

MístoPřezdívkaOddílBodyMístoPřezdívkaOddílBody
     1.)
Hujer
Svišti
1.560 b   7.)
Taška
Vlčata
1.180 b
     2.)
Chrastítko
Svišti
1.480 b   8.)
Lipo
Vlčata
1.165 b
     3.)
Marek
Svišti
1.265 b   9.)
Želva
Vlčata
1.160 b
     4.)
Chůva
Vlčata
1.240 b   10.)
Jezdec
Vlčata
1.070 b
     5.)
Tygr
Vlčata
1.210 b.
     6.)
Roman
Vlčata
1.190 bCelkové pořadí po 13 her

Prašná brána Pražský orloj Petřínská věž
Zrcadlové bludiště Pohled z Karlova mostu (Lenka, Chůva, Želva a Taška) Pražský hrad
Autoservis Štanger Archeologické naleziště Levý Hradec Autoservis Štanger


Účastníci podzimní třináctky: Vedoucí - Ali, Lenka, Raďa. 
Děti - Taška, Želva, Chůva, Míša, Lipo, Tygr, Jezdec, Roman, Hujer a Marek


ZOO Praha


Pražský hrad a Karlův most