Turistické středisko Svišti - " Za poznáním 2004 "
"Za poznáním 2004 "

Tento článek napsal člen našeho střediska.

V sobotu 22.5.04 jsme se ráno sešli v 7:50 hodin na autobusovém nádraží. Po nastoupení do autobusu jsme nejdříve jeli do Havířova, tam nás čekala druhá část naší výpravy, a to další oddíl Lvů z Havířova. Pak jsme z Havířova rovnou jeli do Bohumína. Cestou byla vyhlášena hra Ano / Ne. Samozřejmě soutěžili i dospělí. V Bohumíně jsme se podívali na bunkr z 2.sv.války, přesněji MO-S5 ,,Na trati". Bylo to tam moc zajímavé, tento bunkr je tím originální, že je jediný v ČR, na kterém vede železnice.
Potom jsme jeli do Kopřivnice na rozhlednu Bílá Hora, autobus zaparkoval na parkovišti. A pak jsme šli pěšky na rozhlednu, která se nacházela asi 3 km. Když jsme došli po půl hodince k rozhledně, Aleš koupil vstupenky a šli jsme nahoru do rozhledny. Bylo to více než 137 schodů. Výhled stál za to, byla vidět celá Kopřivnice, Štramberská trúba a Beskydy.
Poslední místo, kde jsme jeli bylo místo, kde se narodil Leoš Janáček, byly to Hukvaldy. Po příjezdu do Hukvald jsme šli asi 1,5 km naučnou stezkou Janáčkův chodník. Cestou byly různé stánky s občerstvením, se suvenýry atd. Taktéž po cestě jsme shlédli sochu lišky Bystroušky a Leoše Janáčka. Když jsme došli k hradu, tak Aleš dal čas, abychom se podívali po hradě, protože tam byla nějaká velká slavnost, byli tam různé souboje rytířů, středověký kolotoč, možnost střílení z kuše atd. Když jsme se všichni sešli u vrat, tak jsme šli zpátky na parkoviště. Někteří si cestou zpátky koupili ještě pohledy, turistickou známku a jiné různé suvenýry. Když jsme došli k autobusu, tak jsme nasedli a jeli zpátky domů do Českého Těšína. V autobuse bylo vyhlášení hry Ano / Ne 1. místo byla nějaká holka z oddílu z Havířova, 2.místo vedoucí Lukáš a 3.místo Hujer a Chrastítko. V Havířově vystoupil oddíl Lvů, rozloučili jsme se s nimi. A pak jsme jeli dál. Když jsme byli na autobusovém stanovišti, tak jsme pozdravili řidiče a vedoucím jsme poděkovali za vydržení s námi. Výprava se mi moc líbila a chtěl bych jet v budoucnu zase.

                                                                                                      Marek

Bunkr MO-S 5a Na Trati Náš průvodce... Interiér bunkru
Bunkr MO-S 5b Na Trati Cestou k rozhledně... Rozhledna Bílá hora
Zřícenina hradu Hukvaldy Vstupní brána - Hukvaldy Rytířský zápas


Účastníci výpravy Za poznáním 2004

Pěchotní srub MO-S 5

Rozhledna Bílá hora