Turistické středisko Svišti - Výprava do Havířova
Výprava do Havířova

   Jako tradičně druhou sobotu jsme si vyjeli na další oddílový výlet, tentokrát náš cíl bylo město Havířov. Říkáte si co v Havířově, tam nic není, ale velice se mýlíte, ale popořádku... Sraz byl tentokrát na autobusovém stanovišti, doufali jsme, že nikdo si nesplete místo srazu, jelikož každý měl zafixovaný náš tradiční sraz, a to na nádraží ČD. Po skromném srazu, který čítal jen 3 děti + jeden vedoucí, jsme se odebrali na zastávku, kde nám už za chvíli odjížděl autobus do Havířova. Když jsme dorazili do města, nabrali jsme směr Info-Centrum, které bylo tak šikovně zamaskované, že pokud by Harry neupozornil na to, že jdeme kolem "Ička", tak bychom ho určitě přehlédli. V Íčku nás dostatečně zásobili různými letáčkami a různými brožurkami o kraji, že se nám to některým ani nevešlo do batohu.
   Druhý náš cíl bylo městské muzeum, to byl stejný případ pokud by nám místní "domorodci" neporadili, tak bychom hledali muzeum ještě dnes, poprvé v životě jsme viděli muzeum sídlící v malém 4 patrovém paneláčku... V muzeu jsme si poslechli dlouhou a určitě pro někoho velice naučnou přednášku o žijících zvířatech v okolí a jak se "opravuje" zdevastovaná krajina po těžbě. No nic, čas nás tlačil a tam jsme rychle pádili na další určený cíl. Během cesty jsme si ještě dali obědovou přestávku a jako dezert pak velkou točenou zmrzlinu, mňam, mňam... :-)
   Po cestě k dalšímu cíli, tedy k památníku Životické tragedie, jsme objevili v lesíku malebné dětské hřiště s různými prolézačkami, které nejsou ani v Těšíně. Hned z některých opadla únava a a už se "řádilo" na prolézačkách... Po doblbnutí jsme zase pokračovali v naší cestě, po cca 40 minutách jsme dorazili k památníku. Bylo tam fajn, hlavně ten chládek co byl uvnitř. Uvnitř jsme se taky dozvěděli, že za 2.sv.války ti, kteří se neprokázali německým občanstvím byli pro výstrahu popraveni - 2/3 vesnice včetně žen i dětí...
   Jako náš poslední cíl byla Kotulova dřevěnka, která se skrývala mezi paneláky pod autobusovým stanovištěm. Bylo to velice zajímavé, skoro uprostřed sídliště se nacházel areál, kde bylo mimo dřevěnky i dřevěný mlýn, stodola, úly, zahrádka, dokonce i kadibudka :-) Paní, která nás prováděla muzeem nám vyprávěla, jak se žilo za dávných dob, kde neexistovala elektřina, televize, PC a další vymoženosti... Bylo to velice zajímavé a určitě velice pěkné v té době, ale představa žít v jednom domě s drůbeží, prasaty a krávami, bylo dost nepředstavitelné... Mezi exponáty muzea se nám velice zalíbily tehdejší různé pastičky na myšky, ale nejvíce jsme mohli obdivovat funkční mlýn, který před námi dokonce mlel mouku...
   Blížila se 15 hodina a tak jsme poděkovali a šli na autobus, který nás vzal zpátky do našeho města. Doufám, že se vám líbila tato výprava tak jako mně, a když někdo řekne že v Havířově nic není, tak víte, že nemá pravdu a že je zde hodně zajímavého k cestování a objevování. :-)

                                                                                                      Ali

Kotulova dřevěnka Účastníci výpravy: Jirka, Harry, Tygr a Ali (za foťákem...) Pohled na dřevěnku ze zadu
Já se nechci fotit... Další expozice v areálu dřevěnky Chvilka odechu...