Turistické středisko Svišti - Výprava do Příbora a Kopřivnice
Výprava do Příbora a Kopřivnice


   Změna plánu, tak takovými slovy by se dala nazvat naše sobotní výprava 9.4.2005 do města Příbor. Toto městečko jsme si vybrali jako cíl naší výpravy a to jednak proto že nám v našich sbírkách chyběla turistická známka s číslem 333, ale i protože je Příbor jedním z nejstarších měst severovýchodní Moravy a zároveň je rodištěm a působištěm Mudr.Sigmunda Freuda a nabízí i rekonstruované a jako památník umístěné letadlo MIG 15. Místní muzeum nabízí výstavu mořských živočichů a mušlí a zároveň se dá odsud jít na Hukvaldy a navštívit arboretum, ale pěkně po pořádku. Jako obvykle jsme vyjeli z Těšínského nádraží vlakem do Studénky a po přestoupení jsme dorazili do našeho cíle. Prvním úkolem bylo najít info-centrum, což dostal za úkol Hujer a bez problémů to zvládnul.
   Po zakoupení známek a upomínkových předmětů přišlo první zklamání, plánovaná prohlídka muzea nemohla být realizována - muzeum má otevřeno o víkendu pouze v neděli. Takže jsme se rozhodli dát rozchod a mezitím zjistit co dále. V info-centru nám sice dali různé možnosti k dalším cílům ale vždy když jsme se shodli, že tam půjdeme a zvládneme to časově i finančně, tak jsme zjistili, že tam buď je zavřeno nebo se musíme ohlásit předem a v ostatních případech nebylo spojení. Takže co chvíli nám ze rtů splynulo to sousloví "změna plánu". A aby toho nebylo málo, tak začalo pršet a to dost nepříjemně, takže jsme opět museli "změnit plán" a zrušit i cestu na Hukvaldy a arboreta.
   Nakonec jsme se rozhodli jet do Kopřivnice a nechat na sebe dýchnout historii z vystavených historických aut. Muzeum aut mělo obrovskou výhodu v tom, že na nás nepršelo a byli jsme v teploučku a suchoučku a mohli jsme se tam posadit a nasvačit, tedy všichni kromě Aliho, ten musel mezitím zjistit spoje domů, takže se obětoval a řádně promokl. Ale ani to mu nezkazilo náladu a tak sobota probíhala ve veselém duchu.
   Z Kopřivnice jsme jeli vlakem do Studénky, kde nás čekal přestup do jiného vlaku. Ale na nádraží se pohybovalo větší množství policistů a bylo cítit napětí z výtržností . Zjistili jsme, že důvodem toho všeho byli fanoušci Baníku, kteří jsou již notoricky známí svým vandalismem a agresivním chováním. Jelikož jsme se chtěli vyhnout střetu s fanoušky, nahnali jsme naše Sviště do posledního vagónu vlaku což se nám vyplatilo, nemohli jsme se cítit bezpečněji - v daném vagónu sedělo asi 12 policistů v uniformách připravených zasáhnout při nepokojích. Ale naši Svišti si s tím těžkou hlavu nedělali, bavili se jako obvykle a padali i ostřejší vtipy… Nakonec jsme se bezpečně všichni dostali zpět do Těšína, kde na nás už čekali rodiče. Tak zatím se mějte hezky a ahoj na příští sobotní výpravě.

                                                                                                      Ájka

Model stíhačky, kterou jsme potkaly po cestě Pohled na máměstí v Příboru Účastníci výpravy: Chůva, Harry, Pepa, Taška, Veverka, Žabák, Kobra, David, Hujer, Míša, Roman, Ája a Ali
Kopřivnické muzeum - auto Prezident Kopřivnické muzeum Kopřivnické muzeum