Turistické středisko Svišti - Výprava do hornické muzea OKD
Výprava do hornické muzea OKD
( 7.4.2007 )

Dne 7.4.2007 se konala naše tradiční sobotní výprava. Tentokrát náš cíl bylo hornické muzeum OKD - Landek, které sídlí v Ostravě. Po srazu v česko-těšínské hale ČD jsme nabrali směr vlak, který náš odvezl do stanice Ostrava hl.nádraží, kde pak jsme přesedli na tramvaj a po sléze i na autobus. Tato náročnější přeprava se nám, ale 100 % vyplatila. U brány do muzea nás přivítala velká parní babička (lokomotiva), kterou jsme samozřejmě důkladně prozkoumali. Pak následovala prohlídka dalších exponátů muzea, po chvilce ale co to vidíme z dálky jsme viděli mamuta, že bychom měli "haculinace" (né halucinace, ale Svišti mají haculinace :-) ) ale nic takového jsme neměli opravdu před námi stál mamut... Okamžitě se přihlásilo plno dobrovolníků, kteří udělali výjimku a rádi za pózovali s tím to exponátem. Další zajímavým místem byla starověká chýše od mamutího lovce, který stál opodál, ale nějak ztuhle, ale není se čemu divit byl postavem s železobetonu... :-)
Po prozkoumání jsme už šli přímo k dolu Ed Uhxe, kde jsme tzv. z fárali důlním výtahem do dolu tedy do podzemní, tam pak jsme shlédli samé různé zajímavosti, ale hlavně jak se těžilo uhlí v 19.stol. :-) Mimo jiné nám průvodce řekl, že v dole bydlí i permoníci (malí skřítkové - horníci) ale jak na potvoru vždy v sobotu a v neděli si berou volno, tak zas nic... :-/
V druhé časti prohlídky jsme šli na přednášku a expozici Báňských záchranářů. Sice první výklad byl vece nezáživný, ale po chvilce se to obrátilo k lepšímu, šli jsme se totiž podívat na různé stroje, které nám i pan průvodce pustil, ale nic se nemohlo vyrovnat zkouškové kleci pro malé záchranáře, která byla ve sklepení hornické budovy... :-) Pak jsme šli ještě podívat na staré hornické dokumenty a pak už jsme "pádili" na oběd. Po obědě nebyl ale odpolední klid ale lanové centrum, které bylo poblíž. Moc, moc se nám líbilo, tolik nejrůznějších průlezek se nikdo nikde ještě neviděl, ale nejlepší ze všeho byla mini lanovka, která byla dlouhá cca 20-25 metrů... Po dvou hodinách odpočinku a dovádění jsme tzv. zvedli kotvu a šli jsme dál, naše cesta vedla k parkovišti, které nikoliv nebylo z asfaltu, ale ze strusky (odpad z dolů). V této strusce jsme kromě zbytků vytěženého uhlí a kamenů nacházely důkazy, že před milióny lety byl na naší planetě jiný život než ho známe doposud. Ten pozorný určitě poznal, že jsme tam hledali zkameněliny... :-) Po půlhodince pátrání si někteří šťastlivci odnášeli domů např. zkamenělou trávu, list nebo kousek kůry pravěkého strumu...
Jelikož čas rychle plynul, bohužel pro některé jsme museli skončit z průzkumem a pokračovat dál, po cestě jsme ještě narazili na obrovský nákladní vůz, kde jsme se vyfotili a pak už jsme šli na autobus. Cesta vlakem rychle plynula a tak ani nám nepřišlo že už průvodčí křičel "příští zastávka Český Těšín"... :-)
Doufám, že se Vám tato výprava líbila tak jako mi a že někdy zase pojedete s námi objevovat krásy naší české vlasti... :-)

                                                                                                      Ali

Zpět na hlavní stránkuRostík a rohlík... :-)
Expozice muzea
Velký průzkum... :-)
Zbuj
Eva a milenec :-)
Naše chaloupka (Dave, Zvuj a Jezdec)
Tak mladý a už parůžky?... :-)
Roman
Jede, jede mašonka, kouří se jí z komínka... :-)
Důl, kde jsme fárali do dolu...
V podzemní...
Tajuplná šachta, kde žijí permoníci :-)
Lanové centrum - Jelen, Roman
Lanové centrum
Lanové centrum - Hop, hop... :-)
Lanové centrum - Dave a Zbuj
Lanové centrum - Zbuj
Lanové centrum
Lanové centrum - Tak už jedůůů... (Roamn)
Účastníci výletu